b_270_0_16777215_00_images_walmart_v.PNG

1-والمارت چه می کند؟

◀️شرکت والمارت به حق یکی از بزرگ ‌ترین و موفق ترین شرکت‌های دنیا می باشد. اگر تا به حال اسم آن را نشنیده اید و یا اطلاعات زیادی در ارتباط با آن ندارید به ادامه مطالب توجه کنید. برای کسانی که به مباحث مدیریتی و کسب و کار علاقه دارند این نوید را دارم که این کیس مملو از اطلاعات و تجربیات مدیریتی است. پس کمربندهای خود را ببندید و با ما همراه شوید.

◀️خب، اجازه دهید معرفی کنم؛ وال‌مارت شرکت خرده‌فروشی (Retail store) آمریکایی است که دارای بزرگترین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای موادغذایی، سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها در جهان است.
مؤسس این فروشگاه آقای سم والتون است که در سال ۱۹۱۸ در کینگفیشر اکلاهما به دنیا آمد و تا ۵ سالگی در مزرعه پدرش کار می‌کرد. پس از آن، به دلیل مشکلات اقتصادی، به‌همراه سایر اعضای خانواده، مزرعه پدری را رها کردند و برای تجارت، رهسپار مناطق مختلف آمریکا شدند. سم و برادرش باد ویتون اولین فروشگاه تخفیف ‌دار را در سال ۱۹۶۲ به صورتی ساده و سنتی، در آرکانزاس راه‌اندازی کردند.

◀️ شاید در این سال (1962) هیچکس نمیتوانست حتی تصور کند که خرده فروشی می تواند چنان رتبه ای در کسب و کارها داشته باشد که دست یافتن به آن برای دیگر کسب و کارهای عالم یک رؤیا به حساب آید. اما همت والای والتون «بزرگترین خرده فروش قرن» را بنیان نهاد و نشان داد که آنچه انسان بخواهد، محقق خواهد شد. امروزه میلیونها نفر درآمریکا و سراسر دنیا به بیش از 11 هزار فروشگاه وال مارت رفت و آمد دارند .

◀️ در این هیاهو که شرکتهای عظیم با سابقه دهها سال فعالیت نظیر GE و HP و GM از یک سو و شرکتهای کوچک ولی پویا و مبتنی بر فناوری نظیر مایکروسافت و دل ازسوی دیگر رقبای مطرح هستند، کمتر کسی می تواند در ذهن خود به چهار دهه پیش برگردد و تک فروشگاهی را تصویر کند که بنیان این خرده فروش افسانه ای بر پایه های آن قد برافراشته است.
در ادامه تاریخچه این شرکت را دقیق تر بررسی می کنیم.
سپاس- ساری خانی
شناخت کسب و کارهای موفق دنیا

 

2-افراد کلیدی در والمارت: گرگ فوران (Greg Foran)
آقای فوران مدیر عامل و رئیس شعبات والمارت آمریکا و مسئول تعیین استراتژی های مختلف شرکت می باشد. وی 35 سال سابقه کار در زمینه خرده فروشی داشته و قبل از این مسئول شعبات آسیایی شرکت مثل چین و هند بوده و عملکرد بسیار موفقی داشته است. همچنین وی چندین سال در فروشگاه های خرده فروشی Woolworths که در استرالیا و نیوزیلند وجود دارند فعالیت داشته است. وی و تیم او همواره وکیل مدافع مشتری در امر ماموریت اصلی والمارت یعنی تحقق قیمت پایین کالا بوده اند.

 

3- #استراتژی_مالتی_برندیگ شرکت والمارت :

شرکت وال‌مارت، دارای 6200 شعبه، در 27 کشور بوده، که تحت 67 نام تجاری فعالیت می‌نمایند. این شرکت، با نام تجاری "وال‌مارت"، در ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند؛ که شامل تمامی ۵۰ ایالت به اضافه پورتوریکو می‌باشد. در کشور مکزیک؛ با نام تجاری "وال‌مکس"، در بریتانیا؛ با برند "آسدا"، در ژاپن؛ با نشان تجاری "سیو" و در کشور هند؛ با نام تجاری "بست‌پرایس"، فعالیت می‌کند. شرکت والمارت در کشورهای آرژانتین، برزیل و کانادا نیز، سرمایه‌گذاری‌های گوناگونی با نام‌های تجاری مختلف انجام داده است.
شناخت کسب و کارهای موفق دنیا

 

4- #نیروی_انسانی والمارت:
◀️ وال‌مارت بزرگترین شرکت جهان از لحاظ تعداد نیروی انسانی است. 2/3میلیون نفر، در بیش از 11695 فروشگاه وال‌مارت در دنیا، مشغول به کار هستند که 1،5 میلیون نفر آن در آمریکا می باشند و این افراد از نژادهای مختلف می باشند که شامل آفریقایی آمریکایی- هندی آمریکایی- آسیایی آمریکایی و ... می باشد.

◀️ وال‌مارت، کارکنان و فروشندگان خود را «همکار» خطاب می‌کند! این شرکت، با ارائه برنامه‌های متنوع، همکاران خود را برای ارائه نیازهای مشتریان، توانمند می‌سازد.
◀️ ۷۶٪ درصد از مدیران فروشگاه‌ها، کار خود را در ابتدا به صورت ساعتی، با وال‌مارت شروع کرده‌اند و در حال حاضر بین 50000 تا 170000 دلار در سال دریافت می کنند که همتراز حقوق آتش نشانان و پزشکان می باشد.

◀️ شرکت وال‌مارت، دو سوم هزینه درمان کارکنان خود را، می‌پردازد. از لحاظ تنوع نیروی انسانی، وال‌مارت یک شرکت ممتاز است. ۸۱۵ هزار زن و ۳۷۵ هزار نفر غیر آمریکایی، در وال‌مارت مشغول به‌کار هستند.

◀️ همچنین والمارت از سربازان آمریکایی که 12 ماه خدمت خود را انجام داده اند نیز نیرو می گیرد و تعهد کرده که 250000 نفر را تا آخر سال 2020 استخدام نماید. تا این لحظه حدود 150000 نفر را استخدام کرده است
شناخت کسب و کارهای موفق دنیا

 

5-  #استراتژی_قیمت_گذاری والمارت:
شعار و استراتژی هسته ای شرکت وال مارت،◀️ "هر روز قیمت کمتر" ▶️ (EVERY DAY LOW PRICE) می باشد که در اکثر فروشگاه های این شرکت به چشم می خورد. فلسفه قیمت‌گذاری (PRICING) در وال مارت آن است که با کاهش قیمت می توان فروش بیشتر و در نتیتجه درآمد بیشتری کسب نمود. همچنین به کمک این استراتژی دامنه مشتریان خود را افزایش می دهد.

 

6- #استراتژی تخفیفات شرکت والمارت:
علاوه بر فلسفه «هر روز قیمت کمتر»، گاه در مواردی که شرکت قصد خالی کردن انبار خود را از یک کالا دارد و یا در برخی مناسبتها تخفیفات بیشتری به نام رولبک (Rollback) اعلام می کند و گاه نیز فروشهای ویژه (SPECIAL BUY) اعلام می شود. والمارت بر این اعتقاد است که همین فلسفه قیمت گذاری است که اعتماد مشتریان را جلب می کند و آنها اطمینان می یابند که قیمتها تحت شرایط مختلف، تغییر شدید نخواهد داشت.

 

7- قاعده TEN FOOT والمارت چیست؟
◀️ از دیگر ویژگیهای وال مارت قاعده ای است موسوم به «TEN FOOT» که توسط بنیانگذار شرکت سام والتون مطرح شده و به اجرا درآمده است. او دربازدیدهای مکرر خود از فروشگاهها، فروشندگان را تشویق می کرد که متعهد باشند با مشتریان چنین برخورد کنند: وقتی مشتری وارد می شود به چشم او نگاه کنید، به او سلام و خوشامد بگویید و از آنها بخواهید که چه کاری می‌توانید برای آنها انجام دهید. این نگرش از کودکی در سام والتون وجود داشت.

 

8- درس هایی برای پیمودن موفقیت : (از زبان مدیر عامل والمارت)

◀️باید با سلیقه های متفاوت سازگار بود▶️
✳️ برندهایی مانند نستله و پمپرز با جهانی شدن توانستند به موفقیت برسند اما مک میلن می گوید سلیقه ها هنوز محلی است و باید متناسب با سلیقه ها کالا عرضه کرد . او عقیده دارد هر منطقه ای استعدادهای منحصر به فردی دارد و باید متناسب با آن به بازار آنها وارد شد و قیمت ها و کالا نیز باید با استعدادهای محلی عرضه شود . او می گوید خبرگی تان را به اعضای تیم های محلی منتقل کنید .
او می گوید برای تطبیق یافتن نباید فرهنگ خارجی را فراموش کرد ، برای مثال نباید درس هایی که از آمریکا گرفتیم را فراموش کنیم . ما درباره خرده فروشی مواردی راجع به تکنولوژی و زنجیره تامین آموخته ایم که لازم است در طی زمان به کار برده شوند . باید استخدام های عالی داشته باشیم تا بتوانیم بازارها را راه اندازی کنیم . با استفاده از ابزارها و منابع می توانیم به بیش از یک فرهنگ و الگوی تجارت دست یابیم .

◀️به تفاوت های فرهنگی توجه کنید▶️
✳️ مک میلن فرهنگ را عامل موثری در موفقیت یک شرکت می داند . او در سال 1997 نتوانست حتی 2 درصد از بازار فروش محصولات غذایی را در آلمان به دست آورد . منظور مک میلن از فرهنگ ، رفتار افراد آن جامعه است . شرکت والمارت می خواست فرهنگ را خیلی سریع در این سازمان جا بیندازد و تکنولوژی را به افراد سازمان جدید آموزش دهند اما در سال 2006 با شکست روبه رو شد و شرکت آلمانی والمارت بعد از 9 سال تعطیل گشت .

◀️توافق عمومی باعث موفقیت نمی شود▶️
✳️ یک مدیر خوب 80 درصد از مشکل را می داند و کارمندی که در اتاق نشسته 20 درصد از آن را می داند . در واقع مدیران رده بالای اجرایی باید شعور جمعی تیم شان را بدانند و منتظر اتفاق نظر نباشند زیرا می تواند عاملی برای شکست باشد . مک میلن می گوید باید از افراد کم اما تاثیر گذار با شعور بالا استفاده کرد تا با اتخاذ بهترین تصمیم بتوان دست به عمل زد و به موفقیت رسید .

◀️تیم قوی عامل موفقیت می شود▶️
✳️ مدیر یک شرکت نمی تواند در همه صحنه ها حضور داشته باشد و لازم است که از یک تیم قوی استفاده شود . مک میلن می گوید 5 سال در سفر بود و قصد دارم دستمزد کارگران آمریکایی را به ازای هر ساعت 10 دلار افزایش دهم .

◀️ قوانین همه کشورها را در نظر بگیرید▶️
✳️ مک میلن معتقد است که در مقابل قوانین سرسختانه کشورها باید منتظر ماند تا شرایط تغییر کند . شرکت والمارت 20 واحد فروشگاهی کوچک در هند دارد و کسب و کارهای کوچک در این کشور راه انداخته است زیرا فروشگاه های بزرگ این کشور که به افراد خارجی تعلق داشته باشند ،نمی توانند با مصرف کنندگان در ارتباط باشند.
والمارت علاقه دارد در تمام کشورها کسب و کارهای بزرگ راه بیندازد اما برای تغییر قوانین هند منتظر می ماند و به واحد فروشگاهی " بخر و ببر" راضی است.

 

9- داگ مک میلی ، مدیرعامل کنونی والمارت است. وی رازهایی را درباره زمان مناسب برای قبول شکست نظرات خود و نحوه تصمیم گیری مطرح کرده است. این مدیرعامل با 50 سال سن یکی از جوان ترین افراد موفقی است که توانسته با خرده فروشی دنیا را به دست بگیرد . او تمام زندگی اش را در شرکت والمارت گذرانده است و زمانی که دانش آموز بود با خالی کردن بار کامیون پا به این شرکت گذاشت و توانست با گام های استوار مدیریت این کمپانی را به دست بگیرد . (قابل ذکر است اکثر مدیران این شرکت به صورت ساعتی برای این شرکت کار می کردند و بعدا به علت شایستگی ارتقاء یافته اند)
مک میلن ، درس هایی را برای پیمودن راه موفقیت بیان کرده است که در ادامه این مطلب بیان می کنیم . او این مطالب را در دانشکده تحصیلات تکمیلی کسب و کار در سخنرانی "نگاهی از بالا" مطرح کرده است.

 

10- لی اسکات، سومین مدیر عامل والمارت ، می گوید:
باور همگانی این است که به محض آنکه مدیرعامل شدی می توانی دستور دهی اما حقیقت آن است که تنها با نفوذ در دیگران می توان اثری برجای گذاشت

 

11- مراکز توزیع والمارت:

والمارت بیش از 150 مرکز توزیع دارد که بخش اساسی بیزینس این شرکت را تشکیل می دهند. شبکه توزیع والمارت یکی از بزرگترین ها در جهان می باشد و این شرکت به فروشگاه ها ، کلاب ها و مستقیما به مشتری نهایی سرویس دهی دارد.

ناوگان حمل و نقل والمارت دارای 6100 تراکتور، 61000 دستگاه تریلر و بیش از 7800 راننده می باشد.

هر مرکز توزیع حداقل متراژی معادل 92000 مترمربع دارد و بیش از 600 نفر در این مراکز در حال کار هستند و حدود 200 تریلر روزانه در این مراکز تردد می کنند.

هر مرکز توزیع بین 90 تا 100 فروشگاه را تامین می کند و شعاعی حدود 240 کیلومتر را پوشش می دهد.

در ادامه بخش های دیگری از این شبکه پر رمز و راز را برای شما دوستان شرح خواهم داد

 

12- #سخنان_بزرگان
سطح انتظارات بالا کلید رسیدن به همه چیز است
سم والتون- موسس والمارت

 

13- مراکز بحران والمارت:
شرکت والمارت 6 مرکز توزیع بحران دارد که به شکل استراتژیک در بخش های مختلف آمریکا تاسیس شده اند. این مراکز وظیفه پخش کالاهای اساسی در زمان های بحران های زیست محیطی را به عهده دارند و موجب پاسخ سریع و پشتیبانی از فروشگاه ها در زمان افزایش تقاضا می گردند.

 

14- #فروش در شرکت #والمارت
امروزه وال مارت بزرگترین خرده فروش جهان میباشد. شرکتی که تنها پنج سال بعد از آغاز فعالیت خود ، ۱۲ میلیون دلار فروش داشت.
در سال ۲۰۰۵، درآمد ۳۱۲ میلیارد دلاری، سود ۲/۱۱ میلیارد دلاری برای شرکت به همراه آورد
والمارت اولین شرکتی بود که در سال ۱۹۹۷ از مرز فروش ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرد
میزان فروش روزانه نیز در سال ۲۰۰۲ رکورد ۴۳/۱ میلیارد دلار را شکست
فروش بین المللی وال مارت بالغ بر 123 میلیارد دلار است.
فروش شرکت والمارت در سال 2016 بیش از 478 میلیارد دلار رسیده است که 6/13 میلیادر دلار آن سود خالص شرکت می باشد.

 

15- #نکات_مهم_در کسب_و_کار از سم والتون:
به کسب و کار خود تعهد داشته باشید
منافع خود را با همکاران خود به شراکت بگذارید و با آنان مانند شریک رفتار کنید
به شرکای خود انگیزه بدهید
با شرکای خود ارتباط برقرار کنید
هرچه را که به انجام بهتر کسب وکار کمک می کند ارج نهید و قدر بدانید
موفقیتهای خود را جشن بگیرید
به حرف همه در شرکت گوش دهید
احترام مشتریان را نگه دارید
کنترل هزینه ها بهتر از آن است که در دام رقابت با دیگران گرفتار شوید
خلاف جهت آب شنا کنید. روشهای سنتی را کنار بگذارید و راه دیگر بروید

 

16- #استراتژی # Sundown شرکت والمارت

 دیگر ویژگی وال مارت، قاعده ای است به نام «SUNDOWN» که اساسا به عنوان یک بخش حیاتی از فرهنگ شرکت محسوب می‌شود. محتوای این قاعده این است که کار امروز را به فردا نیندازید. بدین معنا که بیشترین تلاش برای پاسخ به خواسته های تلفنی یا حضوری باید صورت گیرد. به این دلیل که فروشندگان وال مارت به خاطر خدمت به مشتری شناخته شده اند زیرا کاری را که امروز می توانند برای مشتری انجام دهند به فردا موکول نمی کنند. آنها معتقدند در این دنیای شلوغ می توان از این راه به مشتریان نشان داد که به آنها فکر می کنیم و مراقب آنها هستیم. این حس اورژانسی نوعی احترام به وقت دیگران است.

 

17- سیاست تطابق قیمت والمارت:

یکی از جالب ترین سیاست های والمارت این است که چنانچه شما کالایی را خریداری کنید که بعدا (در پنجره زمانی عودت محصول) متوجه شوید که در جایی با قیمت پایین تر عرضه می شود ، کافی است با خدمات مشتریان والمارت تماس بگیرید و اطلاعاتی راجع به محل عرضه کالای فوق ارائه کنید.
کارمندان این بخش پس از بررسی دقیق در صورت صحت این موضوع قیمت خود را تصحیح و مبلغ اضافه دریافت را گاها با ۱۰ درصد تخفیف بیشتر به شما برمی گردانند...

 

19- موقعیت والمارت به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای در جهان، بسیار مستحکم است. با اینکه بازار این صنعت بسیار اشباع شده، اما والمارت پایین‌ترین هزینه‌ها و قیمت کالا و بیشترین سود و سهم بازار را دارد. به علاوه تهدید کالاهای جایگزین (دو کالا که می‌توانند به جای هم استفاده شوند) برای کالاهای والمارت ضعیف است.
والمارت تلاش زیادی برای اطمینان از نوآور بودن و برآورده ساختن نیاز‌های مشتریان انجام می‌دهد. قدرت چانه‌زنی (قدرت اثرگذاري روي طرف مقابل از لحاظ تعيين قيمت و...) تامین‌کنندگان وال‌مارت نیز ضعیف است، چون برای بسیاری از تولید‌کنندگان والمارت بزرگ‌ترین مشتری آنها است و واضح است که آنها هر چه والمارت بخواهد انجام می‌دهند. علاوه بر تامین‌کنندگان، قدرت چانه زنی خریداران هم ضعیف است چون دامنه وسیعی از مشتریان با تقاضای قابل ‌توجهی برای قیمت‌های پایین وجود دارد که باعث افزایش قدرت والمارت در مقابل آنها می‌شود.
با توجه به مقیاس بسيار بزرگ فعالیت والمارت، شرکت‌های جديدي كه مي‌خواهند وارد بازار شوند تهديدي جدي براي شركت محسوب نمي‌شوند، چون شرکت‌های جدید باید سال‌ها یا حتی دهه‌ها برای رسیدن به سطح وال‌مارت تلاش کنند. حتی کمپانی‌های برجسته هم در دنیای امروز به سختی می‌توانند قیمت‌ها و هزینه‌هایشان را به‌اندازه وال‌مارت پایین ببرند.

 

 20- نکات جالب شرکت #والمارت

شرکت والمارت هر ساعت به طور میانگین ۱/۸ میلیون دلار سودآوری دارد

در طی ۴۰ سال از زمان افتتاح شرکت والمارت، تعداد مغازه های سنتی در آمریکا ۵۵% کاهش پیدا کرد
۹۰ درصد از مردم آمریکا در فاصله ۱۵ دقیقه ای از شعبات والمارت زندگی میکنند
اگر والمارت یک کشور بود، رتبه ۲۸ اقتصاد دنیا را داشت

 

21- #استراتژی فروشگاه های #والمارت:

شرکت والمارت از ابتدای تاسیس استراتژی خود را بر روی قیمت و جور بودن جنس خود بنا نهاد. امروزه محیط های خرده فروشی بسیار رقابتی شده اند. به خصوص با ظهور تجارت الکترونیک. برای برنده شدن، والمارت تمرکز خود را بر روی ارائه کالا با کمترین مقدار، ایجاد تمایز در دسترسی مشتری به محصول ، رقابتی عمل کردن در بخش تنوع کالا و ایجاد تجربه و حس خوب خرید در مشتری قرار می دهد. به نقل قول زیر از زبان یکی از مدیران والمارت توجه کنید:
▶️ "We understand not only what our customers want and need, but also where they want it and how they want to experience it."
◀️ ترجمه : "ما نه تنها به نیاز و خواسته مشتریان خود واقف هستیم بلکه می دانیم کجا نیاز وجود دارد و همچنین چگونه می خواهند آن را تجربه کنند"

 

22- #استراتژی برد/بازی/نمایش شرکت #والمارت :

◀️ والمارت رهبر لجستیک فیزیکی کالاها و ترکیب آن با خرده فروشی در جهان است

◀️ یکی ازاستراتژیهای کاهش شدید هزینه عملیات در شرکت والمارت، ترکیب مفهوم SKU یا STOCK KEEPING UNIT با استراتژی سه قلوی win/ play/ show میباشد...

🔵 مفهوم SKU:
به سادگی بارکدی است که امکان تعقیب و پیگیری کالاهای فیزیکی دریک شبکه گسترده رافراهم میکند.

⭕️ شرایطی را تصور کنید که در آن SKU های مختلف براساس سه مفهوم win، play، show طبقه بندی شده باشند.این مسئله کمک میکند تا قدرت چانه زنی والمارت با عرضه وارد کنندگان ،تولیدکنندگان و شبه خرده فروشان و مدیریت آن به شدت افزایش و هزینه در ترکیب با مفهوم سایز توزیع مدیریت و موقعیت رقابتی والمارت ارتقاء یابد.

◀️ بخش Win:
رقابتی ترین طبقه بندی توزیعی برای والمارت است که شامل آندسته ازSKU هاست که دارای گردش بالا درسایز بالا هستند و برگ برنده والمارت درارتباط با رقباست .والمارت به دنبال بالاترین سهم بازار در اینگونه از محصولات در امر توزیع است و قصد دارد دائما در رتبه اول این نوع ازطبقه بندیهای محصولات قرارگیرد.این نگاه به محصولات شامل توزیع گسترده ،قیمت مناسب و تمرکز بر همه انواع مزیتهای هزینه ای است.

◀️ بخش Paly:
گروهی ازSKU هاست که لزوما والمارت درآنها دست بالا را نداشته وقصد چنین کاری را نیز ندارد و در این گروه میتواند با توسعه برندهای خصوصی قدرت چانه زنی خود را در مقابل عرضه کنندگان بالابرده و یا هویت این گروه را با برندهای والمارتی پیوند داده و با افزودن کمی کارایی توزیعی بتواند تخفیفهایی رابه عرضه کنندگان تحمیل و ازسوی دیگر مشتریان را ازگیر و دار مقایسه برندها خلاص کند.صرف عدم حذف عرضه کنندگان ازقفسه های والمارت برای آنها دراین بخش ازگروههای محصول کفایت میکند و عرضه کنندگان نقش تهاجمی تری رانسبت به سیاستهای رقابتی والمارت ایفا میکنند.

◀️ بخش Show:
دراین بخش والمارت میتواند کمترین تحرک رقابتی راداشته باشد و اقلام را به حداقل برساند اما بطورکامل از این بخش خارج نمیشود.برای مثال درسالهای اخیر والمارت ازتوزیع چهارنوع پلاستیک زباله به دو نوع یا تنها دو برند خاص روی آورده است و دو گروه را از قفسه های خودحذف کرده است.خاصیت جورچینی وترغیب به خرید درمراکزتوزیع به دلیل صرف وجود محصول درقفسه ازخاصیتهای این گروه ازطبقه بندیهای والمارت است

به نقل از استاد عزیز: جناب آقای دکتر داریوش روزبهانه
شناخت کسب و کارهای موفق دنیا

 

 

معرفی کامیون والمارت

 

10 نکته در ارتباط با شرکت والمارت

 

فیلم کوتاهی از تاریخچه و نکات جالب شرکت والمارت

 

کلیه مطالب این سایت توسط تیم خبرگان تجارت ایران جمع آوری شده است . کپی با ذکر منبع مجاز می باشد.

پیوست ها:
فایلحجم فایلدانلود ها
اطلاعات والمارت78 kB154
ماشین والمارت288 kB144
استراتژی والمارت356 kB179

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

decoratieh

آخرین دوستانی که به ما پیوستند

  • where to buy viagra online pharmacy not in usa ،
  • Bruggerle ،
  • viagra in england how to buy ،
  • buy generic viagra online from canada ،
  • danboe ،
  • buy viagra non prescription ،
  • safe buy viagra online ،
  • can i buy viagra over the counter at walgreens ،
  • What Cytology Is - And What it is Not ،
  • 4 Ways To Keep Your Endocrinology Growing Without Burning The Midnight Oil ،

مشاوره کسب و کار

پربازدیدترین ها